piątek, 10 maja 2019

Kto będzie głodny, gdy znikną dżdżownice?

jez-ruchomy-obrazek-0012

Bardzo polubiliśmy naszego jeża Zoję. Ostatnie zajęcia projektu dotyczyły różnych zwierząt, m. in. również jeży ... no i naszego Zoi.  Na początku obejrzeliśmy film, w którym naukowiec opowiedział o zależnościach występujących w przyrodzie. Bardzo lubimy filmy, bo dzięki nim więcej zapamiętujemy. 

Po filmie odpowiadaliśmy na pytania, czym żywią się jeże i co może je zjeść. Okazało się, że nie były to trudne pytania i każde z nas podało prawidłowe odpowiedzi. Później  próbowaliśmy tworzyć sieć pokarmową. Wykonaliśmy maski zwierząt, oraz pokolorowaliśmy ilustracje owadów i roślin.  Bawiąc się poznaliśmy nowe pojęcia: sieć pokarmowa, ofiara, drapieżnik, roślinożerca, mięsożerca, łańcuch pokarmowy, ekologia. Przy pomocy ilustracji tworzyliśmy łańcuchy pokarmowe, m.in. również łańcuch pokarmowy jeża Zoi. 

Dowiedzieliśmy się i wiele o jeżach. Wiemy, że jeże są wszystkożerne. Zazwyczaj żywią się dżdżownicami, ślimakami nagimi, owadami (chrząszczami, gąsienicami). Mogą zjadać ślimaki i ptasie jaja (lub pisklęta, które wypadły z gniazda), a także opadłe owoce leśne. Jeże mogą również żywić się padliną, czyli martwymi zwierzętami (młode myszy), ale nie polują na dorosłe zwierzęta. Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację, że jeże nie jedzą jabłek i nie noszą ich na kolcach, choć w wielu dziecięcych książeczkach pojawiają się takie ilustracje.   

Rozmawialiśmy również o tym, co by się stało, jeśli usunęlibyśmy z przyrody wszystkie rośliny. Odgadliśmy bez trudu, że zginęłyby te zwierzęta, które są roślinożerne, a za nimi wyginęłyby drapieżniki, ponieważ nie miały by pożywienia. Od razu wywiązała się dyskusja na temat zagrożeń, które wpływają na sieć pokarmową, a zwłaszcza na jeże. Pogoda, koszenie trawy i utrzymywanie porządku w ogrodzie, stosowanie pestycydów i herbicydów, trutek na ślimaki, to czynniki, które  utrudniają zdobywanie pożywienia szczególnie jeżom, ale i innym zwierzętom.

Żeby sprawdzić zdobytą wiedzę, na zakończenie wykonaliśmy quiz: Jak pomagać jeżom? Okazało się, że nie był trudny i wykonaliśmy go prawidłowo. Jutro, bo dzisiaj już nie wystarczyło czasu, przygotujemy tacki z wodą, które ustawimy w otoczeniu szkoły i domu. Dlaczego woda? Bo wiemy, że jeże nie lubią mleka :)





jez-ruchomy-obrazek-0040

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz