czwartek, 21 lutego 2019

Czy samochody przeszkadzają zwierzętom?



Zajęcia rozpoczęły się od policzenia pojazdów, spisanych w czasie drogi do szkoły. Z obliczeń wyszło nam 49 samochodów osobowych, 8 autobusów, 17 ciężarówek i …1 rower.
Gdy pani poprosiła o to, aby wymienić miejsca, gdzie żyją zwierzęta, bardzo byliśmy zaskoczeni, bo początek lekcji wskazywał na to, że będzie… matematyka. Wtedy pani podała temat zajęć: Czy samochody przeszkadzają zwierzętom? Wymienialiśmy miejsca życia zwierząt, najczęściej las, pole, łąki, sad, a po zastanowieniu również  rzekę, jezioro i morze. Zdziwienie pojawiło się po raz kolejny, gdy musieliśmy namalować kredkami świecowymi  na całej kartce te miejsca, pod postacią kolorowych plam, a nie pięknych pejzaży.
Po obejrzeniu filmu dzieci, zaczęła się dyskusja, w jaki sposób ruch samochodowy wpływa na zwierzęta. Każdy przykład, konsekwencje ruchu drogowego, zaznaczali śmy zamalowując swój kolorowy obrazek czarną kredką. Szybko doszliśmy do wniosku, że tak piękny obrazek zostanie zniszczony i przyroda też!
Zaraz pojawiły się pomysły, co robić, aby chronić zwierzęta i przyrodę przed  samochodami. Wszyscy jednogłośnie powiedzieli, że najlepiej jeździć rowerem i hulajnogą lub... na rolkach. Niestety dalekie podróże odpadają. Wywiązała się dyskusja, bo zamiast samochodami osobowymi można jeździć autobusem, bo tam zmieści się więcej osób, niż w  „osobówce”. Pomysł ekranów stawianych wzdłuż drogi  niektórzy już znali, podobnie jak tunele budowane pod drogą, np. dla jeży. To była ciekawa lekcja, pobudzająca wyobraźnię.



1 komentarz:

  1. Wiele zależy oczywiście od tego gdzie jeździmy i czy w naszym pobliżu faktycznie jest zwierzyna. Jednak każdy posiadacz auta powinien pamiętać o posiadaniu bardzo dobrego ubezpieczenia OC. Myślę, że ciekawie ten problem został opisany w https://kioskpolis.pl/co-jest-potrzebne-do-ubezpieczenia-auta/ i jak najbardziej jest to świetna sprawa jeśli wiemy co zawiera ubezpieczenie.

    OdpowiedzUsuń